... najlepšia voľba v realitách

Alfa Reality - realitná kancelária

Reality vs dane 2020
Vyhľadávanie ()

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

 

Daň z prenájmu je ľudový názov pre Daň z príjmov z prenajímania nehnuteľnosti (najčastejšie bytov). Zdaniť svoj príjem musia rovnako všetci ľudia, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť. Daň však neplatia z celého hrubého príjmu, ale môžu si z neho odpočítať nezdaniteľnú časť i výdavky.

Každý prenajímateľ si zo svojho zárobku môže odpočítať 500 eur. Ak vlani na prenájme zarobil menej ako 500 eur, nemusí vôbec tento príjem zahrnúť do daňového priznania ani z neho zaplatiť daň. V prípade, že zarobil viac, do daňového priznania napíše len zárobok, ktorý túto sumu prekračuje. Napríklad ak niekto vlani zarobil na prenájme 2 000 eur, do daňového priznania uvedie ako svoj príjem sumu 1 500 eur.

V rovnakom pomere, ako si prenajímateľ zníži vďaka odpočítaniu 500 eur svoje príjmy, si musí znížiť aj svoje výdavky. To znamená, že ak niekto uvedie do daňového priznania vďaka 500-eurovej nezdaniteľnej časti 70 percent svojich príjmov, môže sem uviesť takisto len 70 percent zo svojich výdavkov.

Príjmy z prenájmu nehnuteľností, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, zahŕňajú obaja manželia do základu dane v rovnakom pomere, ak sa nedohodnú inak. V akom pomere si manželia rozdelia dosiahnuté príjmy z prenájmu medzi sebou, v takom pomere si delia aj výdavky vynaložené na tieto príjmy. Obaja z manželov môžu pritom využiť nezdaniteľnú sumu vo výške 500 eur. Ak spolu nezarobia viac ako tisíc eur za rok, nemusia príjem z prenájmu zdaniť.

Ak prenajímanú nehnuteľnosť vlastnia dvaja alebo viacerí ľudia v podielovom spoluvlastníctve, musia si svoj príjem, ako aj výdavky rozdeliť podľa ich spoluvlastníckych podielov. Napríklad ak tretinu prenajímaného bytu vlastní brat a dve tretiny sestra, musí brat zdaniť tretinu príjmu z prenájmu a jeho sestra dve tretiny. Rovnako si musia rozdeliť aj výdavky.

Ľudia, ktorí nemajú prenajímanú nehnuteľnosť v obchodnom majetku, si môžu odpočítať len výdavky vynaložené na riadnu prevádzku prenajímanej nehnuteľnosti, ako sú výdavky na energie či ostatné služby. Do obchodného majetku sa zaraďuje byt alebo dom tak, že o ňom začneme účtovať ako o obchodnom majetku.

 

Sledujte nás a pripojte sa k nám ...

Novinky

23.05.2019 - Najnovšia referencia spokojného klienta

"S predajom nášho domu aj s celou dokumentáciou ohľadom kúpy sme boli maximálne spokojní....

viac >

30.04.2019 - Robí nám radosť robiť radosť

Nového majiteľa sme opäť našli v rýchlom termíne a pôvodným majiteľom sme zase vyhoveli novým...

viac >

19.04.2019 - Ďalšie domy odovzdané novým majiteľom

Dnes opäť odovzdané dva domčeky novým majiteľom :) Ďakujeme za dôveru a prajeme krásne prežitie...

viac >

20.03.2019 - Ucelený ranč s ubytovaním v katastri Kľačno

Ranč sa nachádza nad obcou Kľačno v okrese Prievidza, v oblasti Hornonitrianskej kotliny odkiaľ...

viac >
Pošlite nám vaše info