... najlepšia voľba v realitách

Alfa Reality - realitná kancelária

spokojný klient silvia
spokojný klient silvia
spokojný klient pavol
spokojný klient pavol
spokojný klient silvia 1
spokojný klient silvia 1
spokojný klient pavol 1
spokojný klient pavol 1
Vyhľadávanie ()

Oceňovanie nehnuteľnosti

 

Ak chcete kúpiť nehnuteľnosť ide o nemalé peniaze. Ľudia investujú celoživotné úspory, či úvery na veľa rokov. Je nerozumné zbytočne zaplatiť za nehnuteľnosť priveľa. Preto je veľmi dôležité pre predávajúceho, stanovenie reálnej ceny. Pravdou je, ak je cena veľmi nízka, tak predávajúci prerobí, ale ak je naopak veľmi vysoká, tak určite nehnuteľnosť nepredá.

Na ceny nehnuteľnosti samozrejme vo veľkom vplýva lokalita. Pokiaľ sa jedná o pozemok, tak platí toto pravidlo dvojnásobne, nakoľko okrem lokality závisí jeho hodnota najmä od toho, na čo je využiteľný a samozrejme napojenia inžinierských sietí.

Ocenenie nehnuteľnosti po odbornej stránke je nutné objednať u znalca, nie je to samozrejme potrebné pri rozhodovaní sa o kúpe konkrétnej nehnuteľnosti, nakoľko laický odhad Vami požadovanej nehnuteľnosti si môžete urobiť aj sami. Na zisťovanie trhovej, čiže všeobecnej ceny sa používajú také isté metódy, aké sa desaťročia uplatňujú inde v Európe či vo svete.

Základnou je porovnávacia metóda, pri ktorej sa cena stanoví porovnaním s už realizovanými obchodmi v danej lokalite. Ak bol napríklad nedávno predaný dom za 100 tisíc eur, hodnota podobných nehnuteľností v jeho okolí bude odhadovaná tiež na 100 tisíc eur. Táto metóda je najlepšia. Naša legislatíva však neprikazuje, aby údaj o kúpnej cene bol verejný, preto nie vždy je možné zistiť skutočne realizovanú kúpnu cenu. Možnosťou je zalistovať si v inzertných časopisoch, alebo navštíviť realitnú kanceláriu a poradiť sa s odborníkmi, alebo si objednať u znalca odborný posudok na stanovenie všeobecnej, t.j. trhovej ceny nehnuteľnosti.

Okrem porovnávacej metódy pri oceňovaní nehnuteľnosti sa používajú aj reprodukčná alebo výnosová metóda. Treba si ale určiť, ktorá z nich je pre Vás vhodnejšia. Výnosovú metódu je možné použiť len v prípadoch pokiaľ ide o nehnuteľnosť, ktorá prináša výnos. Pomocou nej sa určuje trhová hodnota nehnuteľnosti kapitalizáciou možných ziskov z prenájmov tejto nehnuteľnosti.

Pri reprodukčnej si zasa treba určiť, koľko by dnes stálo postaviť podobnú nehnuteľnosť, ako je oceňovaná a pritom, samozrejme zohľadniť aj jej opotrebovanosť. Metóda sa zakladá na predpoklade, že kupujúci nezaplatí za majetok viac, ako by zaplatil za výstavbu novej budovy alebo za obnovenie podobnej budovy (vrátane kúpy), na porovnateľnom mieste, rovnakého veku a opotrebenia.

 

Sledujte nás a pripojte sa k nám ...

Novinky

30.10.2018 - Odovzdanie ďalšieho domu novému majiteľovi

Dnešné odovzdávanie ďalšieho domu jeho novému majiteľovi :) Sme vďační, že sa podieľame na...

viac >

28.09.2018 - najnovšia referencia spokojného klienta

"Ďakujeme pánovi Kakašovi a jeho manželke,za jeho veľkú profesionalitu, trpezlivosť,...

viac >

26.06.2018 - najnovšia referencia spokojného klienta

Ďakujem realitnej kancelárii Alfa Reality SK za poskytnutie profesionálnej služby, čo sa týka...

viac >

19.06.2018 - najnovšia referencia spokojného klienta

Nemám žiadne námietky a som veľmi spokojná s vašimi službami. Veľká ústretovosť, priateľstvo a...

viac >
Pošlite nám vaše info