... najlepšia voľba v realitách

Alfa Reality - realitná kancelária

Reality vs dane 2020
Vyhľadávanie ()

Oceňovanie nehnuteľnosti

 

Ak chcete kúpiť nehnuteľnosť ide o nemalé peniaze. Ľudia investujú celoživotné úspory, či úvery na veľa rokov. Je nerozumné zbytočne zaplatiť za nehnuteľnosť priveľa. Preto je veľmi dôležité pre predávajúceho, stanovenie reálnej ceny. Pravdou je, ak je cena veľmi nízka, tak predávajúci prerobí, ale ak je naopak veľmi vysoká, tak určite nehnuteľnosť nepredá.

Na ceny nehnuteľnosti samozrejme vo veľkom vplýva lokalita. Pokiaľ sa jedná o pozemok, tak platí toto pravidlo dvojnásobne, nakoľko okrem lokality závisí jeho hodnota najmä od toho, na čo je využiteľný a samozrejme napojenia inžinierských sietí.

Ocenenie nehnuteľnosti po odbornej stránke je nutné objednať u znalca, nie je to samozrejme potrebné pri rozhodovaní sa o kúpe konkrétnej nehnuteľnosti, nakoľko laický odhad Vami požadovanej nehnuteľnosti si môžete urobiť aj sami. Na zisťovanie trhovej, čiže všeobecnej ceny sa používajú také isté metódy, aké sa desaťročia uplatňujú inde v Európe či vo svete.

Základnou je porovnávacia metóda, pri ktorej sa cena stanoví porovnaním s už realizovanými obchodmi v danej lokalite. Ak bol napríklad nedávno predaný dom za 100 tisíc eur, hodnota podobných nehnuteľností v jeho okolí bude odhadovaná tiež na 100 tisíc eur. Táto metóda je najlepšia. Naša legislatíva však neprikazuje, aby údaj o kúpnej cene bol verejný, preto nie vždy je možné zistiť skutočne realizovanú kúpnu cenu. Možnosťou je zalistovať si v inzertných časopisoch, alebo navštíviť realitnú kanceláriu a poradiť sa s odborníkmi, alebo si objednať u znalca odborný posudok na stanovenie všeobecnej, t.j. trhovej ceny nehnuteľnosti.

Okrem porovnávacej metódy pri oceňovaní nehnuteľnosti sa používajú aj reprodukčná alebo výnosová metóda. Treba si ale určiť, ktorá z nich je pre Vás vhodnejšia. Výnosovú metódu je možné použiť len v prípadoch pokiaľ ide o nehnuteľnosť, ktorá prináša výnos. Pomocou nej sa určuje trhová hodnota nehnuteľnosti kapitalizáciou možných ziskov z prenájmov tejto nehnuteľnosti.

Pri reprodukčnej si zasa treba určiť, koľko by dnes stálo postaviť podobnú nehnuteľnosť, ako je oceňovaná a pritom, samozrejme zohľadniť aj jej opotrebovanosť. Metóda sa zakladá na predpoklade, že kupujúci nezaplatí za majetok viac, ako by zaplatil za výstavbu novej budovy alebo za obnovenie podobnej budovy (vrátane kúpy), na porovnateľnom mieste, rovnakého veku a opotrebenia.

 

Sledujte nás a pripojte sa k nám ...

Novinky

23.05.2019 - Najnovšia referencia spokojného klienta

"S predajom nášho domu aj s celou dokumentáciou ohľadom kúpy sme boli maximálne spokojní....

viac >

30.04.2019 - Robí nám radosť robiť radosť

Nového majiteľa sme opäť našli v rýchlom termíne a pôvodným majiteľom sme zase vyhoveli novým...

viac >

19.04.2019 - Ďalšie domy odovzdané novým majiteľom

Dnes opäť odovzdané dva domčeky novým majiteľom :) Ďakujeme za dôveru a prajeme krásne prežitie...

viac >

20.03.2019 - Ucelený ranč s ubytovaním v katastri Kľačno

Ranč sa nachádza nad obcou Kľačno v okrese Prievidza, v oblasti Hornonitrianskej kotliny odkiaľ...

viac >
Pošlite nám vaše info