... najlepšia voľba v realitách

Alfa Reality - realitná kancelária

Reality vs dane 2020
Vyhľadávanie ()

Provízia realitnej kancelárie

 

Výška sprostredkovateľskej provízie sa nedá presne určiť, zväčša závisí od dohody. Provízia RK (ďalej realitná kancelária) môže byť buď fixná /vo väčšine prípadov/, alebo sa môžete dohodnúť s RK na percentuálne odmene. Spravidla sa pohybuje od troch do piatich percent z predajnej ceny nehnuteľnosti. Stáva sa, že pri nehnuteľnostiach, ktoré sú drahšie je provízia nižšia, ale naopak pokiaľ je predajná cena nehnuteľnosti veľmi nízka môže provízia dosahovať aj viac ako desať percent. Treba si uvedomiť, že províziu pre RK platí ten, kto si služby RK objednal /vo väčšine prípadov je to predávajúci/.

V prípade, že nezvažujete výber jednej RK /výhradná zmluva/, ale naopak zvažujete dve, či tri realitky, tak jednoznačne odporúčame prezistiť aké konkrétne služby a poplatky sú zahrnuté v ich provízii, nakoľko táto skutočnosť sa môže podstatne líšiť.  Spravidla by malo byť v provízii RK zahrnutá obhliadka nehnuteľnosti, určenie predajnej ceny /trhovej/, preverenie nehnuteľnosti, vypracovanie ponuky, marketing – internet, letáky, obhliadky s potencionálnymi záujemcami o kúpu a v neposlednom rade kompletný právny servis potrebný k prevodu nehnuteľnosti. Tie lepšie realitné kancelárie by mali dokázať v prípade potreby záujemcovi o kúpu aj zabezpečiť znalecký posudok cez ich firemných znalcov akceptovateľných pre banky. V neposlednom rade by kvalitná realitka mala zabezpečiť vybavenie hypotekárneho úveru pre záujemcu o kúpu.

Realitná kancelária by mala zo svojej provízie hradiť notárske poplatky /overovanie podpisov/, správny poplatok, ale dôležitá je skutočnosť, že RK nie je povinná hradiť poplatok pri záložných zmluvách pre banku. Tieto všetky služby a poplatky, ktoré za Vás uhradí realitná kancelária, je najlepšie dohodnúť si s danou RK pri podpise sprostredkovateľskej zmluvy, aby ste predišli nedorozumeniam pri predaji Vášej nehnuteľnosti. Provízia je odmena za vykonanú prácu realitnej kancelárie a preto má nárok na túto odmenu až po ukončení celého obchodného prípadu.

 

Sledujte nás a pripojte sa k nám ...

Novinky

23.05.2019 - Najnovšia referencia spokojného klienta

"S predajom nášho domu aj s celou dokumentáciou ohľadom kúpy sme boli maximálne spokojní....

viac >

30.04.2019 - Robí nám radosť robiť radosť

Nového majiteľa sme opäť našli v rýchlom termíne a pôvodným majiteľom sme zase vyhoveli novým...

viac >

19.04.2019 - Ďalšie domy odovzdané novým majiteľom

Dnes opäť odovzdané dva domčeky novým majiteľom :) Ďakujeme za dôveru a prajeme krásne prežitie...

viac >

20.03.2019 - Ucelený ranč s ubytovaním v katastri Kľačno

Ranč sa nachádza nad obcou Kľačno v okrese Prievidza, v oblasti Hornonitrianskej kotliny odkiaľ...

viac >
Pošlite nám vaše info